„Menstruace nastává u zdravých žen v reprodukčním období, tj. ve věku mezi pubertou a menopauzou. Probíhá v důsledku pravidelných cyklických změn endometria, tj. sliznice děložní dutiny, které nazýváme menstruační cyklus, a to pravidelně v intervalu přibližně 28 dní po dobu 3 až 5 dní.
Její význam spočívá v obnově děložní sliznice každý měsíc tak, aby byla čerstvá a připravená k přijetí oplodněného vajíčka,“ říká MUDr. Petra Polášková, z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Mezi nejčastější komplikace menstruace patří dysmenorea, premenstruační syndrom a migréna. Dysmenorea, neboli nadměrně bolestivá menstruace, může mít různé stupně závažnosti a postihuje zejména ženy do 24 let.
Potíže mohou kolísat od neurčitých tlaků v podbřišku až po velmi silné křeče vystřelující do nohou a do zad. Dále bývají spojeny i s bolestmi hlavy, průjmem, zvracením a v závažnějších případech i se stavy krátkého bezvědomí.
V souvislosti s menstruačním cyklem se hovoří rovněž o tzv. premenstruačním syndromu (PMS). Projevuje se asi týden před začátkem samotné menstruace bolestmi břicha, napětím v prsou, bolestmi hlavy, změnami nálad (podrážděnost nebo deprese), zhoršením kvality pleti, poruchami trávení, zácpou či nadýmáním. Všechny tyto potíže většinou nástupem menstruace odezní.
V období menstruace se může objevovat rovněž menstruační migréna. Rozeznávají se její dva podtypy. První je tzv. pravá menstruační migréna (PMM), která se vyskytuje výlučně v období 1. dne menstruace a dva dny před a dva po tomto dni (celkem 5 dní), nejméně ve dvou nebo třech menstruačních cyklech za sebou.
Udává se, že 10 % pacientek s migrénou bez aury má právě PMM. Druhým typem je nepravá menstruační migréna neboli migréna asociovaná s menstruací. Ta může probíhat kdykoliv i mimo uvedené období. Tento podtyp tvoří asi 50 % všech pacientek s migrénou bez aury.
Na menstruační bolest tabletami i alternativně
V léčbě dysmenorey se často ordinují analgetika, včetně těch volně prodejných, která slouží ke zmírnění bolesti. Ovlivnit intenzitu bolesti však mohou ženy také pomocí alternativních metod. „Doporučuje se teplá koupel a horké obklady na dolní polovinu břicha.
Pomoci mohou také masáže břicha a bederní krajiny prováděné v týdnu před menstruací, které podporují svalovou relaxaci a předcházení křečím. Vhodná jsou i cvičení jako je jóga či plavání. Poskytují uvolnění, zlepšují krevní oběh i náladu,“ dodává MUDr. Polášková.