Expertům ze Švýcarska se podařilo rozpohybovat jinak chromou končetinu u opice. Díky implantovaným přístrojům obešli poškozenou míchu. Úplně poprvé tak vědci dokázali sestrojit zařízení, které signály z mozku dokáže nejenom přečíst, ale také předat končetině. .
Kvůli poranění míchy nebyl makak schopný ovládat pravou zadní nohu, díky týmu vedenému neurologem Grégoirem Courtinem ale opice znovu chodí. Na všechny čtyři jí pomohl implantovaný přístroj.
Jak zařízení funguje, vysvětluje sám Courtine: „Vložili jsme jednu z elektrod do malé oblasti mozkové kůry, která kontroluje nohu. A poslali informace ze všech neuronů, které jsme nahráli, do počítače. Ten dekóduje pohybové povely primáta založené na tomto signálu. To znamená natahování nebo krčení nohy.“.
Počítač data vyhodnotí a pošle je do přijímače implantovaného na míchu. Přístroj iniciuje stimulaci elektrických impulsů, které rozhýbou svaly končetiny. Vědcům se tak úplně poprvé podařilo rozhýbat ochrnutou končetinu u primáta.
Experti tedy právem slaví, před sebou ale mají ještě mnoho práce. V současné době se chystají klinické testy, aby mohly být implantáty vyzkoušeny na lidech. I pokud vše půjde dobře, bude běžné využité této technologie dostupné až za několik let.