Domů     .Top
Může za jeskynní malby ozvěna?
Mirka Filipová 7.2.2017

Snaha, vysvětlit proč naši předkové vytvářeli monumentální jeskynní malby, provází člověka od dob, kdy tato místa objevil. Přestože se skutečný důvod zřejmě nikdy nedozvíme, odborníci přicházejí se stále novými teoriemi. Podle nejnovější hypotézy mohou za pravěké umění ozvěny..

Altamira, Lascaux a Chauvetova jeskyně patří pravděpodobně mezi nejznámější místa s pravěkou výzdobou. Na celém světě ale existuje celá řada míst, která naši předkové vyzdobili dusajícími stády zvířat nebo otisky svých rukou.

Právě tyto dva motivy perfektně zapadají do teorie Stevena Wallera, amerického odborníka z Laboratoře akustiky skalního umění. Ozvěny způsobené tleskáním rukou v jeskyni podle něj zní jako kopyta stád.

Lidé tedy mohli takové zvukové efekty chápat jako nadpřirozené. Malby mohly být vytvořeny v domnění, že jsou jeskyně obývány duchy, jejichž hlasem byla právě ozvěna. Podle odborníků zabývajících se touto teorií se jedná o jednu z podob animismu – náboženství, jež přisuzuje nevysvětlitelným jevům nadpřirozený, nebo božský původ.

Z historie je známo několik případů, kdy takový původ lidé přisuzovali právě ozvěnám. Jedná se například o horskou nymfu Echó z řecké mytologie opakující slova pocestných.

Skála ozvěn a tančící muži

Souvislost jeskynního umění a ozvěny je dobře známá z lokality Wikwip v Kalifornii. Podle etnografických informací skálu pomalovali muži chystající se na rituální tanec. Název lokality přitom v místním jazyce znamená „Skála ozvěn“ a zřejmě vychází z velmi dobrých akustických vlastností jeskyně.

Vědom si této souvislosti, otestoval Steven Waller více než sto oblastí ve Francii, Austrálii a Americe. Akustiku zjišťoval pomocí přenosného nahrávacího zařízení a následné počítačové analýzy zvuku. Ukázalo se, že existuje významný vztah mezi lokalitami, kde se nachází jeskynní umění a místy s nejsilnější odrazivostí zvuku.

V Utahu bylo například všech pět jeskynní s nejlepší akustikou vyzdobeno pravěkými malbami. Podobné výsledky přinesl výzkum lokality v Arizoně.

Vzniklo Stonehenge kvůli zvukovým halucinacím?

Podle nového výzkumu nejsou zvuky označované jako sluchové iluze (ozvěny, přírodní zesílení či zeslabení) zodpovědné pouze za výtvory pravěkých malířů. Steven Waller je přesvědčen, že stejná příčina stojí i za vybudováním Stonehenge.

Aby svou teorii otestoval, nechal dva flétnisty hrát na různých místech kamenného kruhu stejný tón. Výsledkem byl posluchačův dojem, že stojí uprostřed skal, hudba jako by byla utlumena neviditelnými překážkami.

Podle odborníků je tento jev způsoben takzvaným interferenčním obrazem – vzájemným ovlivňováním zvukových vln. Archeologové zabývající se záhadou Stonehenge jsou nicméně stále přesvědčeni, že byla tato stavba vybudována kvůli výpočtu letního slunovratu k uctívání Slunce.

Teorie vědců z Laboratoře akustiky skalního umění je novým pokusem o vysvětlení umění a magické architektury našich předků. Předcházející hypotézy ovšem nevylučuje. Přisuzování nadpřirozených vlastností zvuku mohlo jít ruku v ruce s loveckou magií, šamanismem i rituály zahrnujícími trans, což jsou další možná vysvětlení vzniku unikátních prehistorických památek.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz