Čeští vědci testovali, zda platí hypotéza „čím barevnější, tím lepší.“ Samice ptáků si často vybírají k páření toho nejpestřejšího nápadníka.
Je však intenzivní zbarvení, které je způsobeno vlivem karotenů, opravdu předpokladem vysoké kvality spermií, jak je všeobecně předpokládáno?.
Vědce z Ústavu biologie obratlovců AV ČR zajímala především odolnost spermií vůči škodlivým okolním vlivům. Svůj experiment prováděli na dospělých samcích zebřiček. Zebřičky (Taeniopygiadnost) jsou drobní pěvci, jichž se využívá hojně při laboratorních výzkumech.
Pokusní jedinci byli během experimentu vystaveni experimentálnímu oxidačnímu stresu. Finální výsledky ukázaly, že spermie samců s intenzivnějším zbarvením zobáku (tedy ti „krásnější“) utrpěli větší poškození spermií, především pak co se týče jejich pohyblivosti.
To naznačuje, že samci, kteří investují více do výzdoby, mají spermie, které jsou méně odolné vůči volným radikálům, což je v rozporu s testovanou hypotézou.
Vliv karotenů na plodnost
Dále vědci zjistili, že podíl abnormálních spermií v ejakulátu, které jsou hlavní příčinou mužské neplodnosti u obratlovců včetně člověka, se snížil po doplnění karotenů, čímž se zdůrazňuje význam karotenů na samčí, respektive mužskou plodnost.