Jako chiméra se označuje jedinec, v jehož těle se vyskytují buňky dvou organismů. K takové zvláštnosti v přírodě čas od času dochází i samovolně – příkladem mohou být siamská dvojčata. V poslední době je ale pozornost zaměřena hlavně na chiméry vzniklé v laboratořích. .
Některé nemoci není možné vyléčit jinak, než transplantací orgánu. Lidské orgány jsou ale nedostatkovým zbožím. Kromě malého množství dárců výkon operace komplikuje také nekompatibilita krevních skupin a řada dalších faktorů.
Z těchto důvodů se neustále hledá jiné řešení. Zatím teoretickou možností je pěstování lidských orgánů uvnitř zvířat. Právě za tímto účelem jsou zkoumány chiméry.
V poslední době hlásí úspěchy s pěstováním tkání hned dva vědecké týmy. Prvním z nich jsou experti pod vedením doktora Hiromitsua Nakauchiho ze Stanford University. Vědci nechali narůst v těle potkanů myší slinivku. Z ní izolovanými buňkami poté vyléčili myši trpící cukrovkou.
Druhý úspěch se podařil týmu v čele s profesorem Juanem Carlosem Izpisuou Belmontem. Výzkumníci z Kalifornie testovali lidské buňky vnesené do prasečích embryí. Vývoj zárodků v těle prasnice byl sledován čtyři týdny. Poté byl z etických důvodů ukončen.
Na rozdíl od potkanů, u kterých myší orgán bez problému vyrostl, měl prasečí organismus s lidskými buňkami problém. Přesto výzkum ukázal, že něco podobného udělat lze. Výsledky tedy naznačují, že cesta pěstování lidských organismů v tělech zvířat bude zřejmě schůdná. Badatelé se ale ještě budou muset vypořádat s celou řadou překážet.