Diagnostikování rakoviny kůže začíná vizuální kontrolou. Dermatolog se obvykle dívá na podezřelé útvary na kůži tzv. kožní léze pouhým okem nebo pomocí speciálního kapesního mikroskopu tzv. dermatoskopu. Pokud se mu léze nezdá, následuje další vyšetření pomocí biopsie.
Ne vždy však má člověk možnost dostat se včas k dermatologovi. Možnost ověřit si pomocí chytrého telefonu, zda podezřelé mateřské znaménko není ve skutečnosti nebezpečný melanom, by mohla v takových případech zachránit život.
S touto myšlenkou se američtí vědci ze Stanford University pustili do vytváření inteligentního diagnostického algoritmu, který by vizuálně diagnostikoval potencionální rakovinu kůže.
Vědci nejprve vytvořili databázi téměř 129 450 detailních snímků kožních lézí, které reprezentují více než 2000 různých chorob. Následně upravili algoritmus od Googlu, který byl původně určený k rozpoznávání fotografií psů a koček, aby dokázal rozlišit mezi různými útvary na kůži.
Již při prvních testech přitom algoritmus prokázal překvapující úspěšnost. Vědci ho nechali utkat se s 21 zkušenými dermatology, se kterými dokázal algoritmus držet krok.