Při pokusech na laboratorních myších vědci z University of Colorado Boulder zjistili, že nikotin dokáže vrátit do normálu geneticky způsobené poškození mozkové aktivity spojené se schizofrenií. .
Schizofrenií na celém světě trpí asi 51 milionů lidí, přesná příčina této nemoci přitom zůstává neznámá. Vědcům z Ameriky se nicméně podařilo zčásti odkrýt mechanismus vzniku poruchy a ještě k tomu odhalit látku, která má potenciál nemoc léčit.
Už dřívější výzkumy ukázaly na spojitost schizofrenie se specifickou variantou genu CHRNA5. Až nyní ale experti zjistili, co přesně tato forma genu způsobuje. Jedná se o takzvanou hypofrontalitu – sníženou schopnost aktivizace určité části mozku.
Tato porucha se projevuje nedostatkem iniciativy, pasivitou a lhostejností, což jsou problémy, kterými schizofrenici často trpí.
Souvislost genu CHRNA5 a hypofrontality vědci zkoumali na laboratorních myších. Studováni byli hlodavci se zmíněnou formou genu. Při testech se ukázalo, že myšky s variantou CHRNA5 také trpí hypofrontalitou.
Navíc tito hlodavci jevili i známky schizofrenie. Výsledky výzkumu tedy potvrdily, že konkrétní forma genu hraje při vzniku nemoci významnou roli. Toto zjištění ale nebylo jedinou výhrou expertů z University of Colorado Boulder.
Při studiu pacientů se schizofrenií si vědci všimli, že 80 – 90% schizofreniků jsou těžcí kuřáci. Odborníci se proto rozhodli podívat se na vztah nikotinu a nemoci blíže. Překvapivým závěrem studia bylo zjištění, že stálý přísun nikotinu má schopnost normalizovat poškození mozkové aktivity způsobené hypofrontalitou.
Je proto možné, že by objev mohl vést k nové, nenávykové léčbě nejenom schizofrenie, ale i jiných mentálních nemocí.