Především starší lidé, kteří potřebují korekci zraku do dálky i na blízko, a dnes musí buď používat samostatné brýle na čtení a na dálku, nebo nosit tzv. bifokální brýle, ocení nový vynález amerických vědců z University of Utah.
Jejich chytré brýle jsou schopné automaticky měnit optické vlastnosti podle toho, kam se díváte.
Prvotní nastavení brýlí probíhá přes chytrý telefon, který s nimi komunikuje přes Bluetooth. V aplikaci si uživatel nastaví požadované parametry odpovídající jeho zraku a samotné přizpůsobování ohniskové vzdálenosti pak již probíhá automaticky.
Čočky v brýlích jsou vyrobeny z glycerinu, který je uzavřen mezi dvěma průhlednými flexibilními membránami. Řídící mechanika brýlí dokáže měnit tvar čočky, a tím i jejich ohniskovou vzdálenost posunem průzračného pístu na zadní straně čočky.
Změna ohniskové vzdálenosti přitom u prototypu trvá pouhých 14 ms.
K tomu, aby brýle věděly, na co mají zaostřit, jsou vybaveny automatickou detekcí vzdálenosti objektu, který nositel sleduje. Popisu této části se autoři studie detailně nevěnují. Víme tak pouze to, že používají infračervené pulzy vysílané ze středu brýlí.
Do jaké vzdálenosti je tato technologie účinná a v jak širokém úhlu brýle detekují objekty ve svém okolí, tak není jasné.
Toto řešení má nicméně proti bifokálním brýlím také jednu velkou nevýhodu. Ke změně zaostření musí uživatel natočit celou hlavu, aby senzor v brýlích detekoval sledovaný objekt. Pouhý pohyb očima nestačí.
V tuto chvíli existuje pouze objemný funkční prototyp chytrých brýlí. Jeho autoři však založili firmu, která má tuto technologii komercionalizovat. Lehčí a atraktivnější chytré brýle automaticky měnící své dioptrie by se podle nich mohly objevit na trhu do tří let.