Sto milionů let starý hmyz uvězněný v jantaru je tak specifický, že byl zařazen do zcela nového řádu, což je v biologii událost extrémně vzácná.
Samičku neznámého hmyzu zkoumali vědci z Oregon State University. Už na první pohled se tvor zdál nepodobný ničemu známému. Při bližším prozkoumání experti skutečně zjistili, že v hmyzí říši nemá žádného příbuzného.
Tvor byl proto zařazen do zcela nového řádu Aethiocarenodea. Druhové jméno pak hmyz dostal podle místa nálezu, kterým je Myanmar, dříve Barma. Celé jméno hmyzu tedy zní Aethiocarenus burmanicus.
Nejvýraznějším znakem, který byl hlavním důvodem pro zařazení hmyzu do nového řádu, je tvar hlavy. Aethiocarenus burmanicus má totiž trojúhelníkovitou hlavu s velkýma vypouklýma očima po jejích stranách.
Unikátní je ale i dlouhé ploché tělo a štíhlé nohy. Díky nim se hmyz zřejmě pohyboval velmi rychle.
Jediný zástupce řádu Aethiocarenodea žil podle expertů v kůře stromů. Zde hledal potravu, zatímco se opodál procházeli obrovští dinosauři.
Z nového hmyzího řádu se nyní radují biologové z celého světa. Existuje totiž přibližně milion známých druhů hmyzu. Tvorové se šesti nohama byli ale dosud roztříděni pouze do 31 řádů. Nyní přibyl 32.