Podle expertů z australské Monash University a americké University of Colorado se velkým živočichům obývajícím Austrálii nestaly osudné změny klimatu ale setkání s člověkem.
Megafauna, která dříve žila na nejmenším kontinentu, vymřela před 45 000 lety. Teorií, proč zvířata vyhynula, bylo dosud několik. Nejpravděpodobnějším scénářem se ale jevila dramatická změna klimatu. Nejnovější výzkum mezinárodního týmu expertů tuto hypotézu nicméně nepotvrdil.
Vědci z australské a americké univerzity informace o důvodu úhynu velkých zvířat hledali v oceánských sedimentech poblíž jihozápadního pobřeží Austrálie. Do moře totiž z pevniny neustále padá prach, pyl, popel a výtrusy hub, které se na dně ukládají.
Zpětně se pak z takových sedimentů dá zjistit poměrně mnoho informací o proměnách klimatu v historii.
Experti tedy na dně moře pátrali po významných změnách podnebí v období před 50 000 – 45 000 lety, kdy se z povrchu Austrálie ztratila většina velkých zvířat – obrovských klokanů, vombatů, ještěrek, nelétavých ptáků a želv velkých jako osobní automobil.
Z výsledků výzkumu vyplynulo, že v kritické době se žádná zásadní klimatická změna, která by měla sílu vyhubit megafaunu, neodehrála. Jako nejpravděpodobnější se tak jeví, že důvodem proč dnes po Austrálii chodí jen malé verze dřívějších obrů, byli první lidé.
Tito osadníci se také usídlili na jihozápadě kontinentu, v prostředí úrodných lesů, kde se pravděpodobně dařilo i prehistorickým gigantům. Zde pak stačilo, aby pravidelně hubili malý počet jedinců. Ani s takovou ztrátou se příroda nedokázala vyrovnat a výsledkem bylo vymření veškeré megafauny.