Zpráva zpochybňuje budoucnost asi 300 druhů primátů, včetně goril, šimpanzů, gibbonů, kosmanů, nártounů a lemurů. Anthony Rylands, vedoucí vědecký pracovník Conservation International, který pomáhal při sestavování zprávy, řekl, že byl zděšen chmurným obrazem, který studie odhalila.
Vědci čerpali z červeného seznamu ohrožených druhů Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN), vědeckých zpráv a databází OSN.
„Rozsah toho je masivní. Vzhledem k velkému počtu druhů, které jsou v současnosti ohroženy a zažívají populační poklesy, bude svět čelit masivnímu vymírání, pokud nebude okamžitě provedena účinná akce,“ řekl Rylands, který na studii spolupracoval s kolegy z University of Illinois a Mexické národní autonomní univerzity.
Primáti žijí v 90 zemích světa. Dvě třetiny druhů bychom však našli v pouhých čtyřech zemích – v Brazílii, na Madagaskaru, v Indonésii a v Demokratické republice Kongo. Na Madagaskaru přitom hrozí vyhynutí 87 procentům primátů a v Asii 73 procentům.
Ohrožuje je především ztráta jejich přirozených stanovišť v důsledku nekontrolovaného odlesňování. Dalšími příčinami jsou však i nelegální lov a obchod, znečištění prostředí nebo změna klimatu.