Celosvětový teplotní rekord padl již potřetí za sebou. Ještě více alarmující však je, že 16 ze 17 nejteplejších zaznamenaných let, bylo po roce 2000. K loňským rekordním celosvětovým teplotám sice částečně přispěl klimatický jev El Niňo, který otepluje vody Tichého oceánu, podle vědců by však byl loňský rok nejteplejší i bez jeho přičinění.
„2016 byl extrémní rok pro globální klima a vystupuje jako nejteplejší rok v záznamech, ale teploty říkají pouze část příběhu. Dlouhodobé ukazatele člověkem způsobené změny klimatu dosáhly v roce 2016 nových výšin.
Koncentrace metanu a oxidu uhličitého se dostaly na nové rekordy. Obě tyto látky přitom přispívají ke změnám klimatu,“ řekl Petteri Taalas, generální tajemník WMO.
Stoupající teploty a koncentrace hlavních skleníkových plynů v atmosféře však nejsou jedinými rekordními ukazateli změny klimatu. Nezvykle vysoké teplo v Arktidě způsobilo, že zde byla loni v září zaznamenána druhá nejmenší plocha ledovců od začátku měření pomocí satelitních snímků.
Podle Taalase se přitom Arktida otepluje dvakrát rychleji než je světový průměr.