Expertům z výzkumného centra BIOCEV se podařilo přimět buňky agresivní formy rakoviny prsu, aby se samy zničily. Úspěch má na svědomí látka nazvaná MitoTam.
Vyvinout přípravek MitoTam vědcům trvalo 4 roky. Při jeho přípravě vycházeli ze staršího léku Tamoxifen, který je ale účinný pouze proti některým typům rakoviny prsu. Na rozdíl od něj nyní nová látka působí proti všem variantám smrtelné nemoci žen, včetně těch nejagresivnějších.
Účinnost nového léku spočívá v jeho zacílení. Látka totiž útočí na mitochondrie – jakési elektrárny všech buněk, včetně těch nádorových. MitoTam v mitochondriích spouští kaskádu dějů, které vedou k řízené smrti buňky čili apoptóze.
MitoTam už prošel laboratorními i preklinickými testy. Nyní je tedy připraven na vstup do fáze klinických testů, kdy se již látka bude zkoušet na lidském organismu. V prvním kroku budou výzkumníci zjišťovat, zda není přípravek pro lidské tělo toxický.
Pokud vše půjde dobře, bude látka podána desítkám pacientů. Aby se z MitoTamu stal skutečný lék, bude pak potřeba ještě mezinárodní přesah testování. Tým expertů je ale optimistický. Látka je podle nich mimořádně účinná a pravděpodobnost, že bude léčit rakovinu prsu je velmi vysoká. Přesto celý proces bude trvat minimálně několik let.