O tomto víkendu (tj. 14. – 15. ledna 2017) se řada milovníků ptactva chystá vyrazit k vodním plochám a tokům, uskuteční se totiž hlavní termín mezinárodního sčítání vodních ptáků.
Mezinárodní sčítání vodních ptáků bylo poprvé provedeno v roce 1967 a letos jde tedy již o 51. sezónu. V současné době toto sčítání probíhá ve 143 státech světa na všech pěti kontinentech. Přes 15 tisíc dobrovolných spolupracovníků – profesionálů i amatérů – každoročně navštíví přes 25 tisíc lokalit a sečtou přibližně 20 milionů jedinců 175 druhů vodních ptáků.
To z něj dělá největší a nejdéle fungující monitorovací program na světě a jeden z největších světových projektů občanské vědy.
Vodní ptáci jsou klíčovou součástí mokřadních ekosystémů. Jejich přítomnost, počty a jejich změny na konkrétní lokalitě nám můžou říct hodně o stavu a kvalitě mokřadů. Údaje získané v rámci sčítání jsou později využívané pro ochranu populací a stanovišť sledovaných druhů ptáků.
Jedním z cílů je i stanovení významu jednotlivých lokalit pro zimující populace sledovaných druhů.
V rámci sčítání se sledují všechny typy přírodních i umělých mokřadů včetně řek, jezer, rybníků, nádrží, mangrovových porostů, korálových útesů nebo rýžových polí. Sčítané druhy zahrnují všechny druhy vodních ptáků vázaných na mokřady, jako jsou potápky, kormoráni, pelikáni, volavky, čápi, plameňáci, kachny, husy, labutě, jeřábi, bahňáci, racci a další.
Kromě toho se zaznamenávají dravci, ledňáčci a některé druhy pěvců závislé na mokřadech jako na zdroji potravy.
Sčítání vodního ptactva se provádí sečtením všech ptáků vyskytujících se na předem vymezené lokalitě. Pro porovnání meziročních změn je důležité, aby se stejná místa sečetla stejným způsobem každou zimu.
Pro minimalizování opakovaného sečtení těch samých ptáků je nutné, aby se celé sčítání provedlo v co nejkratším možném termínu – i proto se sčítání odehrává v jeden termín na celém světě.