Objev těla ženy z Byzantské říše se zařadil mezi několik málo historických lidských ostatků, u kterých se podařilo zjistit příčinu smrti.
Výjimečnou kostru se podařilo objevit archeologům z německé Univerzity v Tübingenu. Nález učinili na předměstí antického města Tróji v dnešním Turecku. Ostatky patřily ženě, která zemřela ve věku kolem 30 let před 800 lety.
Na kostech ženy byly patrné známky těžkého života byzantských farmářů. Kromě toho ale v těle zemřelé experti objevili i dvě kalcifikované pecky velikosti jahody. Útvary byly uložené ve spodní části hrudníku, hned pod žebry.
Archeologové se původně domnívali, že se jedná o nádory způsobené tuberkulózou. Při této smrtelné nemoci se totiž zhoubné útvary utvářejí v plicích i jiných měkkých tkáních. Další možností byly podle výzkumníků močové či ledvinové kameny.
Důkladná analýza pecek ale všechny názory vyvrátila. Paleopatologové proto zabrousili hlouběji a podívali se dovnitř podivných útvarů. K překvapení všech se v peckách našly fosilizované mikroorganismy, na první pohled podobné bakteriálnímu druhu Staphylococcus aureus.
Následná analýza DNA ale ukázala, že se kalcifikovaná schránka utvořila kolem kolonií druhů Staphylococcus saprophyticus a Gardnerella vaginalis. Kromě DNA bakterií se navíc v peckách našel i genetický materiál ženy a mužského plodu.
Na základě výsledků jsou archeologové přesvědčeni, že příčinou smrti byzantské ženy byla chorioamnionitida – bakteriální infekce placenty, plodové vody a membrány obklopující zárodek. Úmrtí spojená s těhotenstvím a porodem byla dříve velice častá. Bakterie v osm set let starém těle ženy jsou toho ale prvním důkazem na světě.