Novou metodu objevili vědci z King’s College London. S její pomocí je možné vyplnit velké dutiny v zubech pomocí živých buněk, na místo náhrad v podobě vápníku nebo produktů na bázi křemíku. .
Po úrazu nebo infekci může dojít k odhalení zubní dřeně – vnitřní měkké části zubu. Zub dokáže do určité míry poškození spravit produkcí dentinu. Tento mechanismus je ale účinný pouze u malého porušení zubu, velké dutiny lidské tělo samo spravit neumí.
Člověk si zde proto vypomáhá umělými výplněmi. Ty mají ale své nevýhody. Většinou jsou pouze dočasné a je nutné je postupně obměňovat. Po několikáté opravě navíc hrozí, že zub bude natolik poškozen, že je potřeba jej odstranit.
Novou naději pro spravování zubů nyní přinesli britští výzkumníci. Zjistili totiž, že některé látky podporují obnovu kmenových buněk v zubní dřeni. Takové buňky jsou pak schopné přirozeně vyplnit i velké zubní dutiny.
Jedna z látek s touto „superschopností“ je například Tideglusib – sloučenina testovaná v souvislostí s možným účinkem proti Alzheimerově chorobě. Výhodou této látky je hlavně to, že již prošla částí klinických testů, proto by mohla být jako přípravek na léčbu zubních problémů schválena velice brzy.
Tým z Londýna nyní testuje rozložitelné kolagenové houby. Tyto výplně se namočí do účinné látky a vloží se do zubní dutiny. Zde se spustí produkce vlastních kmenových buněk, které vyplní volné místo. Podle vedoucího týmu expertů profesora Paula Sharpea je produkt připraven vstoupit do fáze klinických testů.
Pokud vše dopadne dobře, měl by brzy poskytnout řešení na trápení se zubními problémy.