Právě začínající rok bude z hlediska vědy opět pestrý a bohatý. Zda vejde do historie nějakým vskutku šokujícím objevem, to v tuto chvíli nedokážeme odhadnout, avšak leccos lze předpovědět již nyní..
Zdraví je priorita každého člověka. A tak posuny v medicíně jsou v hledáčku nejširší veřejnosti. Loňský rok přinesl dvě skvělé zprávy: v globálním měřítku se vyskytlo jen 40 případů obrny a necelých třicet případů nákazy červem Dracunculus medinensis.
Obě nemoci bývaly dříve velkými strašáky, rok 2017 by však mohl znamenat jejich definitivní odchod na ono pověstné smetiště dějin.
Lze očekávat, že se objeví i dostupné vakcíny proti ebole a proti viru zika. Medicínský svět také věří, že by se konečně mohly prolomit ledy v hledání účinné vakcíny proti viru HIV.
Zda tomu tak bude i v našich končinách těžko říct, ale v západním světě se dá očekávat další rozvoj tzv. smart cities, kde důraz bude dáván především na dopravu. To se projeví zejména v dopravních prvcích, které budou sloužit potřebám robotických aut.
V roce 2016 se na trhu objevila hned tři zařízení, která umožňují průnik do virtuální reality. Jedno pochází od Facebooku, druhé vzešlo ze spolupráce HTC a Valve, třetí pak má na svědomí Sony. Nyní na trh přicházejí hry či aplikace související s tímto fenoménem.
Následujících 12 měsíců by mohlo poskytnout odpověď na otázku, jakou má virtuální realita budoucnost.
„Tak vzhlížím do vesmíru…“ zpívá v jedné ze svých písní Jaromír Nohavica. Nač budou vzhlížet astronomové? Pomocí nového teleskopu Event Horizon Telescope se pokusí prozkoumat jádro naší galaxie. Rovněž v rámci projektu Ligo budou pokračovat výzkumy v oblasti gravitačních vln.
Mnoho nových informací vědci očekávají od sondy Juno, která loni zaparkovala u Jupiteru. Také marsovská vozítka Curiosity a Opportunity neustávají ve své práci. Rok 2017 bude také rokem jedné velké derniéry.
Kosmický dříč sonda Cassini se v září po třináctileté práci u Saturnu vrhne do bouřlivé atmosféry tohoto plynného obra, kde ji čeká zánik.