Návštěvníci Brd mají rok po vyhlášení CHKO k dispozici 70 km pěších tras. Jedná se přibližně o třetinu ze všech plánovaných. Podle Karla Markvarta, předsedy rady značení Klubu českých turistů, přijde zbylá část na řadu v letošním a příštím roce.
Chráněná krajinná oblast zde nahradila někdejší vojenský újezd. .
Více plánovaných tras nebylo v loňském roce možné připravit kvůli cedulím se zákazem vstupu. Zatím totiž není plně dokončena pyrotechnická očista. „Kam se oficiálně mohlo, tam jsme to vyznačili tak, jak by to mělo být už napořád,“ uvedl Markvart.
Zákazové cedule se mají postupně posouvat hlouběji do území bývalého újezdu. „Začneme připravovat objednávky směrovek a další trasy ke značení, do konce května bychom chtěli mít hotovou druhou etapu,“ dodal Markvart.
Jedna část návštěvníků si pěší trasy pochvaluje, další má problém s tím, že vedou ve velké míře po nezpevněných asfaltových cestách. „My jsme měli snahu ty cesty vést jinudy, ne vždy se to kvůli zájmům ochrany přírody podařilo.
Samozřejmě ty nejhezčí, měkké cesty budou až v té druhé, případně třetí etapě letos a příští rok,“ řekl Markvart.
To však není všechno. Kromě pěších tras má v Brdech vzniknout asi 200 km cyklotras. Příprava cyklotras je složitější a zatím nebyla podána žádost o prostředky z dotačních programů vypsaných Středočeským i Plzeňským krajem.
Cyklisté již však mají povolený přesun z jedné strany někdejšího újezdu na druhou po zpevněných cestách i přes zatím nepřístupné území.
Podle vedoucího strašického muzea Středních Brd Martina Langa byl první rok fungování CHKO Brdy „časem rozjezdu“. Vznikly mimo jiné dva naučné turistické okruhy a pracovalo se na koncepci Domu přírody v zámečku Tři trubky.
Spuštěna byla síť takzvaných traumabodů, odkud je možné dovolat se pomoci. „V některých městech a obcích již fungují turistická infocentra, například ve Spáleném Poříčí, Hořehledech, Strašicích či Příbrami,“ připomněl Lang.
V Příbrami začal také fungovat Dům Natura, jehož zřizovatelem je ekologické centrum Orlov.