O embryonálním vývoji dinosaurů se neví téměř nic. Nálezy fosilizovaných zárodků vyhynulých plazů jsou totiž velice vzácné. Až doposud si tak paleontologové kladli otázku, jak dlouho dinosauři čekali, než se z vajec vyklubou jejich potomci. .
V potaz přicházely hned dvě možnosti. Buď se doba inkubace podobala vzdáleným příbuzným dinosaurů – dnešním krokodýlům a ještěrům, kteří na vejcích sedí relativně dlouho. Druhou možností bylo naopak rychlé líhnutí, jaké je možné vidět u ptáků.
Vzhledem k tomu, že se ptáci vyvinuli z dinosaurů, přikláněla se většina expertů spíše k názoru, že vejce prehistorických plazů se klubala rychle, jak tomu je u dnešních opeřenců.
Dlouholetou debatu nyní rozseknul výzkum vědců z Floridské státní univerzity. Paleontologové v čele s profesorem Gregory Ericksonem prozkoumali dvě fosilizovaná embrya dinosaurů. Jedno patřilo druhu Protoceratops – tvorovi velikosti ovce, jehož vejce vážila pouze necelých 200 gramů.
Druhým dinosaurem byl Hypacrosaurus, velký druh s vejci velikosti volejbalového míče.
Ze zkamenělých zárodků vědci vyjmuli zuby a prozkoumali je pod nejmodernějšími mikroskopy. Díky růstovým liniím připomínajícím letokruhy stromů se paleontologům podařilo přesně zjistit, jak dlouho se oba zárodky vyvíjely ve vejcích.
Menší dinosaurus se klubal tři měsíce, obrovský Hypacrousaurus na své potomky čekal půl roku.
Z přelomového výzkumu expertů z Floridy vyplývá mnoho závěrů. Jedním z nich je například, jaký důsledek měla dlouhá doba inkubace na vymření dinosaurů. Podle autorů studie totiž pomalý vývoj představoval pro prehistorické plazy velkou evoluční nevýhodu a mohl být důvodem, proč obojživelníci, ptáci a savci přežili a dinosauři vyhynuli.