Téměř deset let nebyl v Česku zaznamenán výskyt vysoce patogenní ptačí chřipky. Na začátku letošního roku se k nám toto mezi ptáky vysoce infekční onemocnění vrátilo. Nemoc postihla 20 kusů drůbeže v Ivančicích na Znojemsku.
Nakažení ptáci byly utraceni. Podobný osud čeká sto kusů drůbeže v Moravském Krumlově na Znojemsku..
Podle vyjádření ředitele jihomoravské krajské veterinární správy Jaroslava Salavy se v obou případech jedná o izolované malochovy. Byl zde potvrzen vysoce patogenní typ H5, který však není nebezpečný pro lidi.
Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík uvedl, že Státní veterinární správa a tamní hygienici mají situaci pod kontrolou. Kolem obou malochovů bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové dozorové pásmo.
Ptačí chřipka obchází Evropu
Výskyt ptačí chřipky na farmách v Evropě není v posledních měsících nic mimořádného. Virové onemocnění bylo zaznamenáno v Německu, Rakousku, Nizozemsku, Francii, Polsku, Maďarsku a Chorvatsku. Na konci loňského roku ohlásilo první výskyt ptačí chřipky na svém území Slovensko.
U nás byla naposledy vysoce patogenní aviární influenza (HPAI) zaznamenána v obcích Tisová, Nořín, Netřeby a Choceň v roce 2007. Tehdy bylo ve velkochovech vybito přes 171 000 kusů drůbeže.
Vůbec poprvé se virus této choroby objevil v Hongkongu v roce 1997, odkud se šířil mezi drůbeží nejprve v Asii, později po celém světě.
Ptačí chřipka se přenáší na člověka jen zřídka a pouze při přímém styku s nakaženou drůbeží. Potom však má vysokou úmrtnost – nepřežije ji přes polovinu nakažených. Nepřenáší se nicméně zatím vzduchem a z člověka na člověka.