Vědci použili nanomatici skládající se z uhlíkových nanotrubiček a částic zlata, aby izolovali chemické látky označované jako těkavé organické látky z dechu 1 404 lidí. Z této skupiny trpělo asi 800 lidí některým ze 17 různých onemocnění, zatímco zbytek byl zdravý.
Pomocí hmotnostní spektrometrie byli vědci schopni identifikovat u všech 17 onemocnění jejich chemické podpisy, které se skládají ze specifických koncentrací 13 těkavých organických látek.
Výzkumníci následně vytrénovali počítačový algoritmus, aby rozpoznával tyto podpisy. Získali tak potencionálně revoluční diagnostický nástroj využívající umělou inteligenci, který poskytuje rychlou a neinvazivní metodu, jak zjistit onemocnění, jako je rakovina vaječníků, selhání ledvin, roztroušená skleróza a řada dalších.
„Tato technologie funguje stejným způsobem, jakým používáme psy ke zjišťování konkrétních sloučenin. Něco přineseme do čenichu psa, ten si tuto chemickou směs převede do elektronického podpisu, který si zapamatuje ve specifických oblastech mozku,“ řekl spoluautor studie Hossam Haick z Technion−Israel Institute of Technology.
Jediným rozdílem je, že přístroj používá chemické senzory místo nosu a algoritmus místo mozku. Na trh by se přitom mohl dostat už do pěti let a mohl by v přepočtu stát pouze kolem 750 korun.
https://www.youtube.com/watch?v=1dhOaArOYdM