Rok 2016 přinesl pro pandy velké naději pro jejich přežití. V červené knize ohrožených druhů byly z kategorie „ohrožené“ přesunuty do kategorie „zranitelné“. Jiné druhy však stále balancují nad propastí nebo do ní už spadly..
Kriticky se zmenšuje zejména populace goril, jaguárů, žiraf, zeber i koal. Některé druhy už byly prohlášeny za zcela vyhynuté. Jedním z nich je australská krysa Melomys rubicola, která byla naposledy spatřena před sedmi lety.
Už jen na fotografiích se setkáme s malinkou rosničkou Ecnomiohyla rabborum, jejíž poslední zástupce uhynul v atlantské ZOO.
Do dějin odešly i některé rostliny. Například zvonkovitá bylina Cyanea kuhihewa, sesuvy půdy se staly osudné rostlině Brighamia insignis. Botanici už jen mohou vzpomínat na dalšího reprezentanta flóry Hibiscadelphus woodii, na jejímž zániku se podepsal především lidský vandalismus. Všechny zmíněné rostliny měly svůj domov na Havajských ostrovech.

Rok 2016 však nepřinesl jen zlé zprávy. Některé druhy se totiž začaly vzpamatovávat. Zvláště již zmíněná panda velká. Přílišný optimismus však není na místě. Vědecké studie předpovídají, že v nejbližších desetiletích podlehne klimatickým změnám více než třetina přirozeného biotopu pand. Reálně tak hrozí, že jejich počet opět začne klesat.
Díky zvýšené ochraně se podařilo zvýšit i počty dalších druhů. Patří mezi ně antilopa tibetská a také dva zástupci ptačí říše: hýl azorský a trupiál ostrovní.
