Nejstarší pandí samec na světě Pan Pan uhynul ve středu 28. prosince v chovném centru ve městě Tu-ťiang-jen v čínské provincii S‘-čchuan. Jednatřicetiletý samec, který se zasloužil o zachování kdysi ohroženého druhu pand velkých (Ailuropoda melanoleuca), se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Stáří Pan Pana přezdívaného pandí dědeček odpovídalo 93 letům člověka. Samec trpěl mnoha nemoci spojenými s vysokým věkem: rakovinou, vysokým krevním tlakem a očním zákalem. Pro svůj špatný chrup přijímal potravu s velkými obtížemi.
Pan Pan sehrál důležitou roli v rámci čínských záchranných programů, které pomohly rozmnožit ztenčující se pandí populaci. Sám byl otcem až 140 potomků, kteří nyní představují čtvrtinu pand chovaných v zajetí v různých částech světa.
Pandy velké se na svobodě obvykle dožívají zhruba 20 let a v zajetí žijí většinou o pět let déle. Před Pan Panem byla nejstarší pandou v zajetí samička Ťia-ťia, která uhynula ve věku 38 let letos v říjnu v hongkongském zábavním parku.
Dospělé pandy mají hmotnost v rozmezí 70 až 160 kg a bývají 1,2 až 1,6 metru dlouhé. Jejich ocas měří jen 12 až 13 cm.