Domů     .Top
Zombie v živočišné říši: Může se šimpanz stát loutkou?
Martin Janda 26.12.2016

Zvířata sama od sebe ze své vlastní vůle sebevraždy nepáchají. Ani velryby nalezené na plážích na ně nepřipluly dobrovolně zemřít. Ale parazit v mozku dokáže mnohé živočichy k sebevraždě donutit….

Badatelé z centra pro výzkum primátů v africkém Gabonu zjistili, že známý prvok toxoplazma gondii dokáže v mozcích šimpanzů nadělat pěknou paseku. Nutí je vystavovat nebezpečí a mnohdy přímo vyhledávat přítomnost leopardů. Toxoplazma se totiž k rozmnožování potřebuje dostat do útrob kočkovitých šelem.

Nepatrný organismus je nebezpečný i lidem. Tedy ne, že se by se nakažený člověk nechal ulovit kočkou. Avšak podle některých výzkumů člověk s akutní toxoplasmózou má čtyřikrát větší riziko, že zahyne při automobilové nehodě kvůli svým pomalejším reakcím.

Toxoplazma totiž své hostitele ovlivňuje tak, aby se vystavovali nebezpečí a přitom doufá, že se poblíž bude vyskytovat nějaká ta větší či menší číča.

Pro drobounké larvičky strunovců, což jsou jinak docela nevzhlední červi, je domovským prostředím voda. V ní trpělivě čekají, až kolemjdoucí kobylka dostane žízeň. Během pití se dostanou do dostanou do jejího těla.

Zde začnou růst, až dorostou do mnohacentimetrové délky. Jelikož se ke svému dalšímu rozmnožení potřebují dostat z těla hmyzu zpět do vody, musí jej nějak přinutit do ní skočit. Ovlivní kobylčin mozek a chudák hmyzí neplavec je nucen vykročit k nejbližší vodní ploše. Poté zpravidla tone a strunovec má prostor pro další životní cyklus otevřený.

Švábi nepatří mezi nejoblíbenější živočichy, ale smaragdová vosa žijící v tropických oblastech je doslova miluje. I když je mnohem menší než šváb, bez problémů si jej omotá kolem prstu a on pak spáchá nedobrovolnou sebevraždu.

Vosa nejdříve vypustí jednoduché paralyzující žihadlo. Potom do mozku nešťastníka vstříkne směs speciálních látek, které přenášejí nervové vzruchy. Tím ovládne jeho mysl a změní ho v odevzdanou hadrovou panenku, která si nechá cokoliv líbit.

Aby toho nebylo málo, vosa si pochutná i na švábově krvi, čímž doplní energii. Pak švába popadne za tykadlo a jako otroka si jej odvede do svého hnízda. Ten poslušně jde a na nic se neptá. Ve vosím příbytku je šváb uvězněn, ale to nejhorší ho teprve čeká.

Vosa mu totiž naklade do zadní části těla svá vajíčka. Šváb, i když má stále fyzickou sílu, je natolik ovládnutý, že útěk je mimo jeho možnosti. Sedí v hnízdě a odevzdaně čeká, až ho larva vosy pomalu začne zevnitř požírat….

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz