Ústav fyziky plazmatu Akademie věd České republiky vyvíjí Hallovy senzory odolné vůči vysokým teplotám a radiační zátěži. Jsou určeny pro mezinárodní termojaderný reaktor ITER, do kterého mají být instalovány v polovině roku 2019.
Senzory se mají podílet na měření elektrického proudu v plazmatu, měření vzdálenosti plazmatu od první stěny reaktoru a sledování dalších procesů.
Obhajoba návrhu senzorů, které vyvíjí Ústav fyziky plazmatu AV ČR ve spolupráci s ITER International Fusion Energy Organization, Fyzikálním ústavem AV ČR a dalšími vědeckými institucemi z České republiky, proběhla v prosinci 2016 ve francouzském Cadarache.
Obhajoba byla úspěšná, návrh senzorů byl schválen a po zapracování připomínek schvalovací komise bude možné zahájit jejich výrobu.
Hallovy senzory budou umístěny ve dvojicích do ocelových senzorových jednotek osazených ve třech sektorech vakuové komory reaktoru. V jednotce budou senzory umístěny vzhledem k sobě v pravém úhlu. Pracovní teplota senzorů bude 90 – 110 °C, v průběhu vypékání vakuové komory může teplota senzorů dosáhnout až 220 °C.
ITER je mezinárodní projekt připravovaného tokamaku, který by se měl stát předstupněm ke komerčnímu využití termonukleární fúze v energetice. Výstavba ve francouzském městě Cadarache začala v roce 2007 a spuštění na plný výkon se předpokládá v roce 2035. Jeho stavba by měla vést k porozumění problematiky jaderné fúze, vyřešení praktických problémů s tímto druhem energetiky a měla by umožnit kolem roku 2040 stavbu prvních elektráren založených na tomto principu.