Výzkumníci z Technické univerzity v Liberci, Ústavu anorganické chemie AV ČR a Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR dlouhodobě spolupracují na vývoji nové technologie „čištění světlem“. Materiál budoucnosti se aktivuje světlem a dokáže čistit vzduch.
Projekt nese název „Výzkum pro výrobu multifunkčního fotoaktivního nanokompozitu k využití ve stavebnictví a nátěrových hmotách“.
Vědci pro použití ve stavebnictví vyvíjejí speciální nátěrové hmoty, které působením slunečního záření získávají jedinečné vlastnosti. Jde především o tzv. fotokatalytickou samočistící a desinfekční funkci, která u staveb zabraňuje jejich znečištění prachem a nárůstů řas a jiných mikroorganismů.
Zároveň pak přispívá ke snížení koncentrací toxických plynů v okolním ovzduší. Projekt finančně podpořila Technologická agentura České republiky (TA ČR) částkou 15,5 milionu korun.
„Vývoj nových ekologických materiálů je důležitým tématem a Česká republika si nemůže dovolit ztrácet kontakt s ostatními vyspělými zeměmi a výzkumnými pracovišti v Evropě i ve světě. Jsem rád, že se v tomto oboru držíme na špičce,“ uvedl Petr Očko, předseda TA ČR.
„Nyní jsme velmi blízko k ustavení reálných základů,“ prozradil František Peterka z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci. Pilotní výroba transparentního nanokompozitu pod obchodním názvem BALCLEAN již byla zahájena.
Společnost PRAGOTHERM, s. r. o., která se specializuje na revitalizaci bytového fondu, ho v průběhu roku 2016 již aplikovala na 20 bytových domů jako prevenci růstu řas.
O perspektivě fotokatalytických aplikací svědčí i fakt, že zakladatel tohoto oboru, japonský profesor Akira Fujishima (*1942), je opakovaně navrhován na Nobelovu cenu za chemii.