Téměř 300 000 mužů a žen nad 45 let bylo sledováno po dobu 5 let v rámci studie zaměřené na vztah socioekonomických faktorů a chronických nemocí. Výsledky nového australského výzkumu překvapily všechny zúčastněné.
Ukázalo se totiž, že lidé, kteří nedokončili střední školu, mají více než dvakrát větší šanci na infarkt, než vysokoškolsky vzdělaní Australané.
Vedoucí výzkumu doktorka Rosemary Korda je přesvědčena, že větší riziko srdečních chorob je způsobeno tím, že méně vzdělaní lidé neznají příčiny vedoucí ke vzniku vážných nemocí. Nejsou si tak vědomi rizikových faktorů, kterým by se měli vyhnout – a když člověk něco neví, tak to nedělá.
Podle lékařů zapojených do studie je nyní potřeba zaměřit se na to, aby se informace o rizikových faktorech dostaly i k méně vzdělaným lidem. Poučení by se mělo týkat hlavně škodlivosti kouření, nutnosti fyzické aktivity, potřeby správného stravování a hlídání vysokého tlaku i cholesterolu.
Jedině tak je možné snížit výskyt nemocí kardiovaskulární soustavy, které jsou v Austrálii i v zemích EU jednou z nejčastějších příčin úmrtí.