Elektronové mikroskopy vyráběné v Brně jsou užívány k různým vědeckým účelům, jedním z nich je archeologie a restaurátorství. Využití našly například v norském Oslu.
Mezi nejznámější pozůstatky kultury skandinávských mořeplavců, ze kterých můžeme soudit, jak vypadal jejich život ve společnosti, patří runové písmo, tesané do kamene. Mnohem rychleji podléhají zubu času dřevěné artefakty.
Ty se doslova rozpadají v muzejních sbírkách. V muzeu vikingských lodí v Oslu tak vznikl projekt, který si klade za cíl zachránit cenné dřevěné vikingské památky.
Navzdory názvu muzea nejde o zkoumání dřeva z vikingských lodí, které byly většinou z odolných dubových fošen, ale o záchranu drobnějších dřevěných předmětů, které se v lodích zachovaly.
Vědci z muzea v Oslu již od počátku devadesátých let hledají nejlepší způsob konzervace. Mnohé předměty jsou v katastrofálním stavu a to zejména v důsledku dříve používaných konzervačních metod. K analýze degradačních procesů používají restaurátoři mimo jiné i elektronový mikroskop, přístroj vyráběný v Brně, schopný poskytnout vědcům pohled v rozlišení na úrovni mikrometrů.
Díky detailnímu zkoumání dřevní struktury dřeva lze určit nejen jeho druh, ale i kontrolovat rozsah jeho poškození na buněčné úrovni.
„Prostřednictvím mikrotomografie, tedy 3D skenování, můžeme vidět rozdíl ve struktuře zdravého a poškozeného dřeva,“ uvedl Filip Muknšnábl ze společnosti Thermo Fisher Scientific, který má v Oslu na starosti servis elektronového mikroskopu FEI.
Co je vidět, je možné lépe opravit. Jako nejvhodnější způsob konzervace se ukazuje hloubková penetrace polymery s nanočásticemi, které proniknou hluboko do struktury dřeva a dokážou zpevnit i doslova rozpadající se ztrouchnivělé části.
„Bez elektronového mikroskopu by vědci hledali jehlu v kupce sena. Možnost vidět interakci povrchu dřeva a polymerů, které vědci vytváří, je velká pomoc. Okamžitě po ošetření vidí, zda se zpevnění materiálu vydařilo,“ doplňuje Muknšnábl.
Vikingové v rámci své mytologie věřili v posmrtný život, jehož součástí byly i tradiční pohřební rituály. Mezi neznámější z nich patří tak zvaný královský pohřeb. Tělo vlivného zemřelého válečníka bylo uloženo do lodi, obklopeno různými cennostmi a celá loď byla potopena na moři.
Vylovené předměty z lodí patří mezi nejlépe zachované pozůstatky vikingské kultury.