Týmu astronomů pod vedením Johna Ileeho z britské University of Cambridce se podařilo identifikovat mladou hvězdu vzdálenou téměř 11 000 světelných let od Země, která by nám mohla pomoci pochopit, jak vznikají nejhmotnější hvězdy ve vesmíru.
Mladá hvězda je v současnosti již více než 30krát hmotnější než naše Slunce a přitom je stále v procesu shromažďování materiálu ze svého mateřského molekulárního mračna. V dospělosti tak může být ještě mnohem hmotnější.
Astronomům se tak podařilo zachytit klíčovou fázi zrodu velmi hmotné hvězdy. Zjistili, že tyto hvězdy vznikají stejně jako mnohem menší hvězdy podobné našemu slunci, tedy z rotujícího disku plynu a prachu.
Hmotné mladé hvězdy, které hmotností přesahují naše Slunce nejméně osmkrát, jsou přitom na studium mnohem obtížnější, protože proti menším hvězdám je jejich vznik a životnost mnohem kratší.
„Průměrná hvězda podobná našemu Slunci vzniká až několik milionů let, zatímco hmotné hvězdy vznikají řádově rychleji a zformují se za asi 100 000 let.Tyto hmotné hvězdy také spalují své palivo mnohem rychleji, takže mají celkově kratší délku života a je těžší je zachytit v dětské fázi,“ řekl Ilee.