Pro pacienty s rakovinou plic se blíží naděje. Čínští výzkumníci totiž oznámili, že se chystají započít klinickou fázi testů metody CRISPR.
Při tomto léčebném postupu jsou pacientům odebrány jejich vlastní bílé krvinky, konkrétně T-lymfocyty. Ty jsou následně v laboratořích namnoženy a geneticky upraveny tak, aby napadaly buňky rakovinného bujení. Poté jsou vráceny zpět do těla pacienta.
Klinické testy přípravku už schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), čínští experti jsou proto připraveni začít se studiem účinků léčebné metody na lidech.
V první řadě bude přípravek testován na zdravých dobrovolnících. Prověřovat se bude hlavně, zda genetická modifikace proběhla podle plánu a nedošlo ke změně v jiných úsecích DNA bílých krvinek.
Pokud testovaní dobrovolníci nebudou mít žádné potíže, přejde léčivo do další fáze, kdy bude podáno pacientův v posledních stádiích rakoviny plic. Jestliže se u těchto nemocných projeví alespoň nějaký léčebný efekt, bude v závěrečné fázi metoda testována na pacientech, kterým by imunoterapie mohla pomoci nad chorobou vyhrát. I když ale všechno půjde hladce, bude celý proces trvat minimálně několik let.