V roce 1908 zasáhl oblast odlehlé Sibiře ničivý výbuch. Odborníci uvádějí, že se při něm uvolnilo 150x více energie, než při výbuchu atomové bomby. Vzhledem k tomu, že v době dopadu bylo Rusko na pokraji první světové války, a oblast dopadu byla neobydlena, věnovalo se události, která poničila tundru v rozsahu 50 kilometrů čtverečních, pouze velice málo pozornosti.
První vědecká výprava byla do oblasti výbuchu vyslána až o 20 let později. Průzkumníci zde našli polámané stromy v obrovské rozloze, nepodařilo se jim ale najít žádný kráter, proto byly první dohady, které naznačovaly dopad meteoritu, zpochybněny.
Teorii o dopadu meteoru vystřídaly úvahy, že zde na zem dopadla kometa. S vědeckou nejistotou ohledně příčiny výbuchu se také začaly rodit konspirační teorie, včetně dopadu mimozemské lodi.
Záhada byla dlouho diskutovanou. Nedávno se ale na místo znovu vypravil vědecký tým. Tentokrát se mu podařilo v půdě najít drobné částice, které se shodují se složením většiny známých meteoritů. Otázkou stále zůstává, proč se těleso rozpadlo na tak malé úlomky a co tedy způsobilo explozi.