Mimořádný úspěch zaznamenali i v Laboratoři anoxygenních fototrofů centra Algatech. Pomocí speciálního infračerveného zobrazovacího zařízení vyvinutého v Mikrobiologickém ústavu AV ČR izolovali z jezera Tian-er-hu v poušti Gobi zcela novou skupinu fototrofních organismů.
Za posledních 100 let byly přitom popsány jen tři nové skupiny těchto bakterií. Michal Koblížek, vedoucí laboratoře zdůrazňuje, že na výzkumu fotosyntetických bakterií je zajímavá především jejich různorodost.
Mikroskopické organismy mohou vědce přivést k dalším netušeným objevům, například mohou přinést informace o pochodech v živých buňkách, nabídnout zdroje paliv či nové léčebné látky. Takto prospěšné mohou být řasy i sinice.
Právě sinice se na Zemi vyskytují už přes 3 miliardy let. Dokážou toho víc, než se jen přemnožit, tvořit zelené povlaky na vodních plochách a tím v nich znemožňovat koupání. Produkují celou řadu organických látek, kromě těch nebezpečných, však i zdraví prospěšných. Mikrobiologové se je snaží získat a testovat.
Cenné látky pro farmakologii, potravní doplňky, biotechnologie, biopaliva a krmiva poskytují i řasy. Ty jsou na Zemi „jen“ 1,5 miliardy let, jsou 5krát až 10krát větší než sinice.