Sociologové odhalili, jak vypadá každodenní život Čechů. Výzkum Proměny české společnosti, jehož první ročník proběhl v roce 2015, umožňuje zjistit, kolik času trávíme v zaměstnání, domácími pracemi a péčí o děti, jak dlouho spíme nebo jakým volnočasovým aktivitám se věnujeme.
Data byla sesbírána pomocí techniky časových diářů, tato technika byla v ČR v tak velkém měřítku použita vůbec poprvé.
A jaké výsledky vědci představili? Výzkum například odhalil, že volný čas tráví Češi především před televizí, v průměru jí denně věnují dvojnásobek času, než kolik tráví sportem, čtením a poslechem hudby dohromady.
Po pětašedesátce stále pracuje 15 % mužů a zhruba jedna ze čtyřiceti seniorek se dále vzdělává, především na univerzitách třetího věku. Sportu, cvičení a pobytu venku se senioři věnují ve srovnatelném rozsahu jako třicátníci a čtyřicátníci, v průměru zhruba půl hodiny denně. K internetu nebo sociálním sítím v běžný den usedá téměř jeden ze čtyř seniorů.
„Data z prvního roku výzkumu nám umožnila identifikovat řadu problémů, na které se zaměříme v dalších letech. Jedním z nich je vysoká míra stresu, kterou pociťují zvláště pracující lidé s rodinami,“ uvádí členka výzkumného týmu Michaela Röschová ze Sociologického ústavu AV ČR. Podle dat z výzkumu se často ve stresu a pod tlakem času cítí téměř každý druhý pracující Čech.
Hladina stresu stoupá zejména při pracovní době delší než 46 hodin týdně. Tolik si přitom odpracuje více než pětina dospělých.