Ve dnech 26. – 29. 6. 2016 probíhá v Praze důležité setkání rostlinných biologů evropského a světového významu „Plant Biology Europe EPSO / FESPB Congress 2016“, kterého se účastní více než 900 vědců z 58 zemí celého světa.
Cílem kongresu je rozvinutí diskuse nad současnými výzvami rostlinné biologie 21. století..
Hlavním tématem kongresu je hledání odpovědí na řadu otázek, které souvisejí s klíčovou úlohou rostlin při řešení globálních problémů lidstva. Rostliny v procesu fotosyntézy využívají energii slunečního záření pro tvorbu biomasy, která je zdrojem potravy pro všechny organismy na Zemi včetně člověka.
„Kongres si klade za cíl přispět k řešení problémů spojených s uživením stále rostoucí celosvětové populace, zachováním stability složení atmosféry umožňující existenci života na Zemi v dnešní podobě, uchování ekosystémových funkcí a služeb při probíhající dlouhodobé změně klimatu“, říká profesorka Jana Albrechtová z katedry experimentální biologie rostlin PřF UK, která je prezidentkou kongresu Plant Biology Europe EPSO / FESPB Congress 2016.
Velký prostor bude věnován rozvoji rostlinných biotechnologií pro potravinovou bezpečnost a efektivní využití rostlin pro produkci biopaliv budoucími generacemi. Diskuse je směřována i ke strategii rozvoje vědy a přenášení odborných poznatků politikům a veřejnosti nejen odborné.
Významným bodem kongresu je informace o dokončované sekvenaci genomu hrachu shodou okolností právě v roce 150. výročí zveřejnění průlomové práce Gregora Mendela o křížení hrachu, která stála u zrodu moderní genetiky rostlin.