V jižní části Austrálie moře vyplavilo mrtvolu velkého kytovce. Na místo nálezu byli přivolaní zoologové. Ti konstatovali, že se jedná o nějaký druh vorvaňovce. Při bližším studiu ostatků zvířete v laboratořích Jihoaustralského muzea, ale uznali, že se s ničím podobným zatím nesetkali.
Co se týče vorvaňovců, jedná se o velice tajemné tvory. Odborníkům je známo celkem 22 druhů tohoto rodu. Pouze 4 z nich, ale byly detailně prozkoumány. Tito živočichové jsou charakterističtí svým „zobákem“ – čelistí vysunutou dopředu, podobně jak je tomu u delfínů.
Také je o nich známo, že se dokážou potopit do extrémních hloubek. Nejhlouběji, co se vědcům podařilo naměřit, se zatím vorvaňovec potopil 2 992 metrů hluboko. Je ale možné, že jsou tito kytovci schopni se v případě nouze ponořit ještě mnohem hlouběji.
Vyplavený tvor se nejprve jevil jako samice vorvaňovce jižního (Mesoplodon hectori). Ukázalo se ale, že se v lebce nachází zuby, kterými se jinak pyšní pouze samci tohoto druhu. Buď mají tedy zoologové v rukou nějaký výjimečný exemplář tohoto druhu, nebo se jedná o zcela nový druh.