Odborníci bijí na poplach: do roku 2040 bude na celém světě trpět diabetem 2. typu přes 640 milionů lidí. Celosvětově musí žít s diagnózou této choroby každý jedenáctý dospělý člověk. Přibližně 47 % nemocných o své cukrovce neví.
V České republice je statistika o něco méně neúprosnější. Zrádné onemocnění postihuje zhruba 8 % populace, bez diagnostiky jsou přibližně 2 % lidí.
Diabetes 2. typu ohrožuje člověka z mnoha hledisek. K akutním komplikacím patří zejména hypoglykémie. Nemocní se však potýkají s celou řadou dalších potíží. Organismus je ohrožen poškozením srdce, ledvin nebo očí.
Dále pak poničením funkce různých druhů nervů a syndromem diabetické nohy, jenž může vést až ke ztrátě končetiny. Nejošidnější je, pokud člověk o své nemoci neví. Potíže se pak pozvolna rozvíjejí.
Pokud je léčba zahájena včas a odpovídajícím způsobem, má pacient šanci na normální život bez větších omezení. O úspěšnosti léčby s využitím nového léku empagliflozinu přijel do Prahy přednášet světově uznávaný profesor Bernard Zinman z nemocnice Mount Sinai v Torontu.
Pro posluchače shrnul výsledky nedávné studie, která se zabývala účinností empagliflozinu, který byl předepsán pacientům s diabetem 2. typu: „Při užívaní empagliflozinu byl zaznamenán pokles rizika úmrtí kvůli srdečním problémům o 38 %.
Všeobecné riziko smrti se snížilo o 32 %, navíc až o 35 % poklesla i nutnost hospitalizace kvůli selhání srdečních funkcí,“ komentuje profesor Zinman výsledky, které jsou zajímavé i z ekonomického hlediska.
Cukrovku lze v současné době řešit jednou třídou injekčních léků či podáváním inzulínu nebo tablet. Od roku 2014 lze navíc i v ČR ordinovat moderní léky na cukrovku, tzv. glifloziny. Právě do této skupiny patří empagliflozin.
Moderní léky na cukrovku napomáhají ke zvýšenému vylučování cukru do moči a odtud pryč z těla.