Indie v pondělí 23. května otestovala svůj první raketoplán. Druhá nejlidnatější země světa se tak zapojila do závodu o vyvinutí kosmické lodi, která bude schopná dopravovat do vesmíru posádku i náklad opakovaně. O totéž se snaží například americká firma SpaceX.
Podmínkou není pouze bezpečný návrat zpátky na Zemi, ale také co nejnižší cena. Indie investovala do projektu za posledních pět přibližně 14 milionů amerických dolarů.
Indický testovací model měřící necelých 7 metrů odstartoval z kosmodromu Šríharikota, který se nachází na stejnojmenném ostrově v Bengálském zálivu. Stroj o hmotnosti 1,75 tuny měl dle předpokladů doletět do výšky 70 km a poté začít sestupovat do moře.
Neočekávalo se, že by po návratu byl znovu použitelný. Inženýři jej navrhli tak, aby Indická kosmická agentura (ISRO) mohla během letu nashromáždit důležitá data o hypersonické rychlosti či autonomním přistání.
Poslední velký raketoplán odstartoval v roce 2011, potom NASA jejich mise pozastavila. Podle vyjádření představitelů ISRO by indický raketoplán s posádkou mohl vzlétnout do vesmíru do roku 2030.