Vzorky půdy, které přivezli astronauti z misí Apollo, obsahují aminokyseliny. Tyto sloučeniny na Zemi slouží k syntéze bílkovin, které jsou pro život na naší planetě zásadní. Na Měsíci ale panují podmínky se životem neslučitelné.
Vědci proto možnost, že by aminokyseliny vznikly v důsledku aktivity místních života, vyloučili. V potaz proto přicházely možnosti, že látky na Měsíc přivlekla lidská posádka, nebo že ke kontaminaci došlo až v pozemských laboratořích.
Díky důkladné analýze a moderním technologiím ale vědci nedávno zjistili, že látky skutečně pochází ze Země, na Měsíc se ale dostaly před miliony let při kolizích Země a jiných vesmírných těles.
Důkaz přišel od výzkumnice Jamie Elsilaové a jejích kolegů z amerického Greenbeltu. Výsledky ukázaly, že vzorky odebrané z větších hloubek obsahují více aminokyselin než vzorky, které astronauti odebrali z povrchu.
To napovídá, že na Měsíc přicestovaly s úlomky vzniklými při srážkách Země a menších těles. V hlubších vrstvách měsíčního prachu byly lépe chráněné a tak zde zůstaly ve větším množství.