Domů     .Top
Organismus bez buněčných elektráren? I to je možné!
Pavel Šmejkal 13.5.2016
image description

Buněčné organely mitochondrie dávají v eukaryotických buňkách (tj. všech kromě bakteriálních) do oběhu univerzální buněčné platidlo – molekuly ATP. Bez nich, resp. bez jejich produktu, by celý složitý systém života buňky nebyl možný.

Platí ale tato učebnicová pravda bezvýhradně? Práce vědců z katedry parazitologie PřF UK a BIOCEVu, zveřejněná nedávno v prestižním časopise Current Biology, ukazuje, že eukaryotický organismus bez mitochondrií existovat může. .

Mitochondrie mají v buňkách na starosti především  tzv. buněčné dýchání, tedy proces, během něhož s pomocí kyslíku dochází ke štěpení organických sloučenin (např. cukrů). Výsledkem je energie uložená v molekule ATP,  voda a oxid uhličitý.  “V prostřední chudém na kyslík vlastní eukaryotické organismy často redukovanou mitochondrii.

Jelikož jsou však jisté funkce mitochondrií zcela zásadní, věřilo se dlouho, že se tyto organizmy bez mitochondrií neobejdou,” říká Anna Karnkowská, která je hlavní autorkou studie. Na práci se podílela jako pracovnice Přírodovědecké fakulty UK, nyní však již působí na univerzitě ve Vancouveru.

Jaký organismus tedy na Přírodovědecké fakultě UK a v BIOCEVu zkoumali?   “Jedno z výzkumných  témat mého doktorátu, na který jsem nastoupil již v roce 2001 bylo nalézt mitochondrie u oxymonád.

Jde o poměrně málo zajímavou skupinu prvoků, kteří žijí ve střevech jak obratlovců, tak především švábů či termitů, kde zřejmě napomáhají s trávením celulózy. Konkrétně jsme pracovali se zástupcem  rodu Monocercomonoides, který byl získán ze střeva činčily.

” vzpomíná doc. Mgr. Vladimír Hampl, Ph.D. z katedry parazitologie PřF UK a BIOCEVu, který stál u zrodu celého projektu.

Z literatury vědci věděli, že u oxymonád nikdo dosud žádné mitochondrie nepozoroval. Pátrání trvalo dlouho a s postupujícím časem jim začalo být jasné, že tam žádné mitochondrie skutečně nejsou. Pokud však chtěli tvrdit, že organela neexistuje, museli si být opravdu jisti, že ji nepřehlédli.

Ani mikroskopické pozorování, ani velmi důkladné prohledávání genů však opakovaně nevedlo k nalezení jakékoli stopy po mitochondrii. Dále bylo třeba zjistit, jak si tyto buňky poradily s jedním důležitým problémem.

“I u organismů, které mají mitochondrie pozměněné tak, že nevyrábí ATP, platí, že tam probíhá tvorba jistých funkčních součástí (kofaktorů) bílkovin, a kvůli tomu jsou mitochondrie považovány za nenahraditelné,” dodává Hampl.

Bílkoviny, které tyto součásti obsahují, oxymonády mají. Podrobným propátrávání genů se vědcům nakonec podařilo odhalit fígl, který zkoumaný prvok k jejich syntéze využívá. Nalezli alternativní syntetickou dráhu (známou pod zkratkou SUF), která se vyskytuje také u různých bakterií a rostlin.

Podrobná analýza genů této dráhy ukázala, že informace pro její vznik a udržení získaly oxymonády “darem” od bakterií v podobě kusů DNA.

Historicky první známý organismus, zcela postrádající součást buňky, považovanou dlouhé roky za zcela nenahraditelnou, je odhalen! “Je velmi pravděpodobné, že mitochondrie chybí u celé skupiny těchto oxymonád,” uzavírá doc. Hampl. To však ukáže až další výzkum.

Přírodovědecká fakulta UK

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz