Nová studie, kterou provedli vědci z University of Texas v Austinu, hledala odpověď na otázku, co způsobovala v historii Země dlouhodobé klimatické změny. Tým vědců prozkoumal na 200 existujících studií a zkombinoval je s vlastní terénní prací.
Výsledkem byla rekonstrukce sopečné činnosti na okrajích kontinentů za posledních 720 milionů let. Podle vědců je přechody od horkého klimatu, kdy nebyly ledovce ani na pólech, ke studenému s masivním zaledněním a naopak, zodpovědná právě sopečná činnost způsobovaná pohyby litosférických desek.
V obdobích, kdy byly kontinentální sopečné řetězce ve velkém aktivní, bylo klima obecně teplejší. Naopak v dobách, kdy byla jejich aktivita menší, bylo chladněji. Kontinentální sopečné řetězce, jako například Andy, vznikají na okrajích kontinentů, kde se oceánská litosférická deska podsouvá od kontinentální a vzniká subdukční zóna.
V situacích, kdy se magma smíchá s uhlíkem v zemské kůře, se do atmosféry při erupcích uvolňuje velké množství oxidu uhličitého. O tom se již dávno ví, že působí jako skleníkový plyn a jeho koncentrace v atmosféře ovlivňuje klima na Zemi.
Až dosud však nebyly známy přesné příčiny, které způsobovaly změny koncentrací tohoto plynu.