Nanodružice VZLUSAT-1, na jejímž vývoji se podíleli také studenti z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, bude v létě 2016 vynesena na oběžnou dráhu do výšky 450 kilometrů. Stane se tak v rámci mezinárodní mise QB50, během které bude vypuštěno dalších 50 nanodružic stejné velikosti..
Novou družici CubeSat mission VZLUSAT-1 představí odborníci ve dnech 18. až 21. dubna v Karlových Varech, kde pod záštitou rektora Českého vysokého učení technického v Praze profesora Petra Konvalinky proběhne již 13. mezinárodní konference IBWS (INTEGRAL BART Workshop) 2016. V letošním roce bude zaměřena právě na malé družice.
Zařízení typu CubeSat je vybaveno miniaturizovaným rentgenovým dalekohledem, kompozitním materiálem pro stínění kosmické radiace a systémem FIPEX. Ten umožňuje měření koncentrace kyslíku v termosféře.
Termosféra se nachází ve výšce 80 až 500 km nad zemským povrchem. Jedná se o vrstvu, jež se rozpíná nad mezosférou..
Hlavní organizátor konference a přední český odborník na rentgenové dalekohledy, docent René Hudec z katedry radioelektroniky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze popisuje zařízení následovně:
„Celá družice má rozměry 10 x 10 x 20 centimetrů. I přes tuto velikost jsme zvládli satelit vybavit miniaturním rentgenovým dalekohledem s optikou račí oko, který dosud nebyl v kosmu nikdy použit. Díky unikátnímu systému se ve vesmíru vysune přední část a prodlouží tak satelit na třicet centimetrů.“ A doplňuje:
„Dalekohled tohoto typu může v budoucnu sloužit pro astrofyzikální pozorování jasnějších kosmických zdrojů, nebo sledování velmi energetických jevů v zemské atmosféře. To je logické pokračování mnohaletého českého vývoje rentgenové optiky a dalekohledů račí oko, v nichž jsme dosáhli světově uznávaných výsledků.“.
Na vývoji nanodružice typu CubeSat spolupracovali vědci a studenti Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, Ústavu technické a experimentální fyziky ČVUT v Praze, Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu a dalších komerčních firem a univerzit.
CubeSaty se používají jako plnohodnotné výzkumné družice ESA a NASA, pro výuku studentů ale i pro komerční účely.