S kouřením je spojena celá řada zdravotních rizik. Nový výzkum, který provedli američtí vědci z NYU Medical Center Langone, naznačuje, že mění i složení ústního mikrobiomu. Přestože bude třeba ještě další výzkum, současné důkazy naznačují, že změny v bakteriální populaci v ústech kuřáků, by mohly zvýšit jejich citlivost k toxickým účinkům cigaretového kouře.
V rámci výzkumu vědci analyzovali mikrobiální DNA pocházející od 1204 jedinců, mezi nimiž byli současní i minulí kuřáci a nekuřáci. Ukázalo se, že se ústní mikrobiom současných kuřáků výrazně lišil od bývalých kuřáků a nekuřáků.
Cigarety podporují růst více než 150 různých bakterií, včetně bakterií z kmene Streptococcus, které jsou spojeny s vyšším rizikem onemocnění dásní.U dalších 70 druhů bakterií se naopak jejich výskyt výrazně snižují.
Mnoho z těchto bakterií přitom patří do kmene Proteobacteria, které hrají klíčovou roli při likvidaci mnoha z toxických složek tabákového kouře, jako jsou polycyklické aromatické uhlovodíky a xylen.
Nicméně skutečnost, že nebyl objeven žádný rozdíl mezi vzorky bývalých kuřáků a nekuřáků, naznačuje, že tento účinek na ústní mikrobiom není trvalý a je možného ho zvrátit.