Čeští výzkumníci se podílejí na vývoji nové generace elektronických součástek, jež by měly být o poznání odolnější než ty stávající křemíkové. Jejich přínosem by mělo být zvláště zvýšení účinnosti výroby a přenosu elektrické energie z obnovitelných zdrojů.
Výzkum probíhá v rámci nadnárodního projektu SPEED (Silicon Carbide Power Electronics Technology for Energy Efficient Devices), ve kterém se vědci zaměřují na vývoj polovodičových součástek využívajících karbidu křemíku a jejich aplikací v elektronických systémech.
Vědecký tým vede profesor Pavel Hazdra z katedry mikroelektroniky Fakulty elektrotechnické ČVÚT v Praze, který k projektu říká: „Nové součástky na bázi karbidu křemíku mohou zpracovávat vyšší výkony a pracovat na vyšších frekvencích než křemíkové.
Na rozdíl od křemíku karbid funguje i při extrémně vysokých teplotách. Díky tomu je jednodušší chlazení a součásti systému mohou být menší a lehčí.“.
Dané součástky pak mohou být v praxi použity v nehostinném prostředí, například přímo do kontaktu s rozehřátým motorem, kde křemík použít nelze. Profesor Hazdra se svým týmem vyvíjí aplikace pro generátory větrných elektráren, měniče elektromobilů a elektrické trakce i inteligentní energetickou síť.
Cílem je snížení rozměrů a zvýšení energetické účinnosti a spolehlivosti vyvíjených zařízení.