Těla osmi dětí a jednoho dospělého muže odkryli archeologové poblíž vesnice Groß Fredenwalde v severním Německu. Jedná se o pohřebiště z mezolitu – střední doby kamenné. V tomto období žily v Evropě lovecko-sběračské skupiny, které své mrtvé většinou pohřbívaly v blízkosti obydlí. Nález více jedinců pohromadě je naprosto výjimečný.
Dva z jedinců pohřbených na mezolitickém pohřebišti představují jedinečné nálezy. Jedním z nich jsou ostatky 6 měsíců starého dítěte, datované do doby před 8 400 lety. Podle archeologů jde o jedno z nejstarších novorozeňat v severní Evropě a o vůbec nejstarší v Německu.
Kosti dítěte jsou na své stáří výjimečně dobře zachovalé, odborníci se proto domnívají, že po důkladné analýze kosti odhalí řadu informací, například jaký byl vztah dítěte k ostatním zemřelým.
Druhým unikátním nálezem je kostra dospělého muže, který zemřel ve věku kolem 20 let. Jeho ostatky byly uloženy vertikálně – ve vzpřímené poloze. Podobné mezolitické pohřby jsou známy z některých oblastí dnešního Ruska.
Co přesně ale tato poloha znamená, odborníci zatím netuší. Muž byl také pohřben o 1000 let později než novorozenec. Lidé ze střední doby kamenné tedy pohřebiště používali po více než tisíc let v kuse.