Australští vědci našli způsob, jak snížit negativní dopad ropuch obrovských (Bufo marinus) na původní ekosystém. Žáby byly do Austrálie zavlečeny v 30. letech minulého století, aby pomohly s regulací škůdců. Rychle se však přemnožily a jejich šíření se vymklo kontrole..
Kvůli svému jedu jsou životu nebezpečné pro všechny, kdo je pozřou. A tak se záhy ocitlo v ohrožení hned několik druhů australských dravců. U populace varanů žlutoskvrnných (Varanus panoptes) došlo k poklesu populace až o 90%!
Přírodovědci si vzali za cíl naučit tyto ještěrky, aby se jedovatým ropuchám vyhýbaly. 16 z nich krmili mladými ropuchami, jejichž jed ještě nebyl toxický natolik, aby ještěrky usmrtil. Z vědci připravené hostiny si odnesly nejen dočasné zdravotní komplikace, ale především cennou zkušenost.
Před vypuštěním je výzkumníci vybavili vysílači, aby je mohli sledovat ve volné přírodě. Většina z nich se poučila a znovu stejnou chybu neudělala. Na jedovatou žábu si prostě nechaly zajít chuť.
Výzkum trval 18 měsíců a jeho konce se dožila více než polovina ještěrek. Vedle „proškolených“ sledovali výzkumnicí také 31 ještěrek „neproškolených“. Ty, nemaje žádnou předchozí špatnou zkušenost, krátce po setkání s jedovatou ropuchou zahynuly.