https://www.youtube.com/watch?v=_G2x8jvUgP4
Kýla neboli hernie je vakovité vychlípení pobřišnice (peritonea). To je dvojitá membrána vystýlající dutinu břišní a také pokrývající orgány v dutině břišní. Kýla vzniká na břišní stěně tam, kde je tato stěna oslabena a působí na ni zvýšený nitrobřišní tlak, který vytlačí obsah kýly do vakovitého vychlípení.
Nitrobřišní tlak lze zvýšit různými způsoby. Nejčastěji však kýla vzniká při zvýšené fyzické námaze, ovšem důvodem může být i chronický kašel. Díky anatomickému uspořádání břišní dutiny bývá kýla až na malé výjimky lokalizována vždy na stejném místě. Objevuje se ve štěrbině mezi svaly, které břišní dutinu vystužují.
U každé kýly rozlišují lékaři tři základní části: kýlní branku, kýlní vak a kýlní obsah. Kýlní branka je kanálek či prstenec, který vytváří komunikaci mezi dutinou břišní a kýlním vakem. Kýlní vak je vytvořen pobřišnicí. Obsah kýly je tvořen zpravidla pohyblivými orgány dutiny břišní.
Kýla se projevuje především pohmatem či pohledem, a rovněž bolestivostí. Hlavní nebezpečí pro pacienta spočívá v tom, že kýla se může uskřinout. Poté dochází k neprůchodnosti střeva, při němž střevní obsah nepostupuje, hromadí se ve střevě a rozpíná trávicí trubici.
Kýla také uzavírá přívodné cévy, což může vést až k nekróze střeva. V střevním obsahu se navíc množí bakterie, které produkují toxické látky zaplavující celý organizmus. Neléčené uskřinutí končí smrtí, neboť střevo může prasknout a zaplavit dutinu břišní svým obsahem, čímž způsobí masivní zánět pobřišnice.
Kýla se léčí chirurgicky. Lékař vrátí břišní orgány do dutiny břišní, zafixuje je a pobřišnici „vrátí do původního stavu“.