Ve Velké Británii v současné době testují experimentální dron, jenž je vybaven speciálními čidly. Jeho úkolem je sledovat plyny stoupající ze skládek odpadu. V rámci tohoto projektu létal bezpilotní letoun nad 200 britskými skládkami.
Právě skládky jsou ve Spojeném království (a nejen tam) významným zdrojem emisí skleníkových plynů. Podle posledních odhadů každoročně vyprodukují 21 milionů tůn skleníkových plynů. Hlavními činiteli jsou rozkládající se potraviny.
Aktuálně se počet skládek sice snižuje, ale ty stávající budou působit problémy ještě několik desetiletí.
Na projektu se podílí výzkumníci z University of Manchester spolu s Agenturou pro životní prostředí (Environment Agency – EA), jejíž ředitel Doug Wilson poukazuje na to, že výzkum byl zahájen z toho důvodu, že je třeba najít jednoduchý způsob, jak bude možné monitorovat dlouhodobý problém.
„Budeme moci vztáhnout emise ke konkrétnímu místu. Lépe pochopit, odkud se přesně berou,“ říká Wilson a dodává: „Nakládání s odpady vyprodukuje ve Velké Británii obrovské množství metanu. Čím lépe problému porozumíme a budeme umět snížit tyto emise, tím pozitivnější to pro životní prostředí bude.“.
Jedním z míst, kde testování probíhá, je skládka v Pilsworth poblíž Manchesteru, která prošla nedávno velkými úpravami. Část emitovaného metanu je zadržována a poté hnána potrubím do malé elektrárny nacházející se v těsné blízkosti. Přesto nadále neznámé množství stoupá do atmosféry.