Americkým vědcům se na základě genetických testů podařilo na Galapágách identifikovat nový druh obří želvy. Jedná se již o patnáctý druh, který byl na tomto tichomořském souostroví zaznamenán. Dostalo se mu pojmenování Chelonoidis donfaustoi.
Vědecký tým toto jméno zvolil na počest nejstaršího galapážského správce parku Fausta Llerena Sáncheze, jenž je známý jako Don Fausto. Ten se staral o ochranu zdejších obřích želv celých 43 let.
Nový druh, jenž byl pozorován konkrétně na ostrově Santa Cruz, není početný. Čítá pouhých 250 jedinců, kteří žijí na území o rozloze 40 kilometrů čtverečních. V západní části stejného ostrova se vyskytuje ještě druh Chelonoidis porteri, jehož populace je zhruba 8x početnější.
Život na odlehlých ostrovních komplexech, mezi které můžeme Galapágy právem zařadit, má svá specifika. Přežití závisí na diverzifikaci. Jeden živočišný druh se může rozdělit na dva i více, čímž dojde k lepšímu využití omezených zdrojů.
Snad nejznámějším příkladem jevu zvaného adaptivní radiace jsou Darwinovy pěnkavy. Tvůrce evoluční teorie Charles Darwin (1809 – 1882) narazil na tyto zástupce ptactva snad na každém galapážském ostrově.
Ostrov od ostrova se však odlišovaly, zejména pak tvarem a velikostí zobáku, který se vyvíjel odlišně v závislosti na tom, jaký druh potravy mělo dané ptačí společenstvo k dispozici. Obří želvy na tom byly zřejmě podobně.