V těsné blízkosti dvou hvězd typu červený trpaslík objevili astronomové obrovská mračna prachu. Mohou nasvědčovat tomu, že zde právě rodí nové planetární systémy. Vědci se domnívají, že bychom mohli získat povědomí o tom, jak vznikají planety.
„Objevili jsme dva červené trpaslíky, na jejichž oběžných drahách, kde jinak bývají planety, bylo zaznamenáno velké množství plynu a prachu,“ vysvětluje Simon Murphy z Australian National University.
„Domníváme se, že Země a ostatní planety byly vytvořeny podobným způsobem. Je fascinující pozorovat, jak vzniká potenciální nový planetární systém.“.
Červení trpaslíci dosahují maximálně třetinové velikosti Slunce, dolní mez je 0,08 sluneční hmotnosti. Ve vesmíru se jedná o hvězdy nejpočetnějších. Až 75% hvězd ve známém vesmíru jsou právě červení trpaslíci.
Jejich velikost jim neumožňuje zažehnout heliovou termojadernou reakci. Po spotřebování veškerého vodíku by se teoreticky měly stát bílými trpaslíky – tento proces však trvá tak dlouhou dobu, že zatím ještě nenastal. Všechny známé hvězdy tohoto typu jsou teprve na počátku svého života.