Nová studie, na níž se podíleli evropští a afričtí vědci, varuje před riziky, která může způsobit neustále se zhoršující ovzduší nad velkoměsty Západní Afriky. Zvyšující se koncentrace škodlivin ohrožuje nejen zdraví zde žijících lidí, ale má také vliv na počasí a klima v celém regionu.
Vědci tvrdí, že je zapotřebí důkladnější pozorování a sběr dat, aby bylo následně možné vytvořit modely, jež by ukázaly velikost a charakter hrozících dopadů.
Autor studie profesor Mat Evans situaci popisuje slovy: „Zatím nemáme klíčové údaje k sestavení věrohodných modelů. Právě západoafrická atmosféra je prozkoumána nejméně. Do budoucna to chceme napravit a vytvořit scénáře s předpoklady, co se zde bude dít v horizontu pěti, deseti a padesáti let.“.
Rychle se rozrůstající města jako například Lagos v Nigérii, Accra v Ghaně či Abidjan v Pobřeží Slonoviny produkují velké množství škodlivých aerosolů, výfukových a jiných plynů. Evans a jeho kolegové se obávají, že spolu s rostoucí populací, bude docházet k dalšímu znečišťování ovzduší.
Pokud by hromadící se škodliviny přivodily změny v dešťových srážkách a teplotách, mohlo by to vážně ohrozit produkci potravin, což by vyústilo v hladomory a migraci obyvatelstva.